
Прочетен: 33020 Коментари: 14 Гласове:
Последна промяна: 06.01.2007 00:28


От години мечтая да видя с очите си едно от седемте чудеса на древността – египетските пирамиди.
Всъщност като се замисля – спомене ли се древен Египет повечето от нас го асоциират с комплекса в Гиза – трите пирамиди, които според египтолозите са на Хеопс, Хефрен и Менкаура, сфинкса и полуразрушените храмове в близост до тях.
В края на ноември моя близка приятелка имаше възможност да посети комплекса. Впечатленията си, които след завръщането си сподели с мен са, че на обикновения турист му е изключително трудно да се докосне до духа на това място поради тривиални причини. На първо място – напливът от туристи, от които не можеш и една свястна снимка да направиш. На второ място – масираната атака на местни гидове и търговци на всевъзможни атракции и сувенири, които не те оставят на мира и единственият начин да се отървеш от тях е да се възползваш от предлаганата услуга/стока. Мястото, според нейното описание, е доста ветровито и ха си отворил уста, ха си схрускал пясък:)
Това, което ми направи впечатление от разказа й, е че тя не събрала кураж да влезе в Голямата пирамида?! Каза ми, че е изпитала някакво странно усещане – смесица от боязън, респект и . . . още нещо, което я е възпряло. Не знам аз на нейно място как бих постъпила, но си мисля, че не бих издържала на изкушението да видя с очите си вътрешността на тази внушителна постройка (конструкция, монумент).
Писала съм вече по темата тук, но сега ми се иска заедно да влезем вътре. И да преминем през Голямата галерия, извисена под постоянен ъгъл 260, под който ъгъл впрочем са изградени и останалите галерии в пирамидата.
Човек не може да не се запита, защо древните строители са се придържали стриктно именно към този ъгъл на наклона на галериите, който е равен точно на половината от ъгъла на наклона на стените й - 520? Според мнозина непредубедени изследователи този ъгъл от 260 е включен в сложна и усъвършенствана формула, според която проектът на Голямата пирамида съответства точно на динамиката на сферичната геометрия. По този начин първоначалната й височина (146.73 м) и периметъра на основата й (921.73 м) са със същото съотношение, както радиусът и периметърът на една окръжност. Отношението е равно на 2π (2Х3.14) и за да го изразят, строителите е трябвало да издигната стените на пирамидата под сложния за изпълнение ъгъл от 520.
Това, което преди години ме впечатли, четейки за нея и разглеждайки снимки, е начинът по който е оформен сводът й. А още по-впечатлена останах, когато години по-късно посетих тракийското светилище до Старосел
и това, под могилата Голяма косматка до гр. Шипка.
Защото от скромните ми непрофесионални наблюдения сводовете и на трите обекта са изградени по сходен начин?!
Вече споменах в предишните си постинги за пирамидите от комплекса в Гиза, че в Голямата пирамида за заложени размерите на Земята – нейната обиколка по екватора и радиуса й. Да не говорим за това, че за място на построяването й древните строители са избрали терен, разположен на 30-тия паралел, с точна географска ширина – 29 058`51”?! Според мнението на кралски астроном на Шотландия, това отклонение от 300 не е непременно грешка, защото: „. . ако проектантът на пирамидата е искал хората да видят физически, а не умозрително, небесния полюс от положението на пирамидата на ширина 300 , той би трябвало да вземе предвид пречупването на светлината от атмосферата, което би наложило постройката да се разположи не на 300 , а на 29 058`32” „.
Впрочем, за да могат да построят Голямата пирамида на точното определеното географско място, древните строители се изправили пред една доста трудна и за съвременните ни методи на строителство задача, с която обаче се справили блестящо. Защото теренът представлявал естествено скално възвишение, което строителите оставили непокътнато, като просто го вградили в пирамидата!
За себе си аз имам отговори по какъв начин и с каква цел са строени пирамидите в Гиза. Доколко са верни и доколко – погрешни – времето ще покаже. Но пък да вярвам на египтолозите, които в един глас твърдят, че Голямата пирамида е построена от 100 000 работници за две десетилетия?! Та тя, по общоприети изчисления, се състои от 2,3 милиона блока! Дори зидарите да са работили 365 дни в годината по 10 часа дневно, изчисленията показват, че те трябвало да поставят по 1 блок (със средно тегло над 15 тона) на всеки две минути!!
Както и да е! Не е нужно да отвличаме вниманието си от красотата и величието на този архитектурен, инженерен и математичен шедьовър. Нека да надникнем в Голямата камера, където се намира прочутия гранитен саркофаг. Чудя се – какво ли е усещането да стоиш под тонове каменни блокове?
Но, тъй като времето напредна и се нуждаем от почивка, ще отложим посещението си в камерата на фараона за следващото ни виртуално пътешествие.
До скоро:)
Пирамидите в Гиза : Шахтите на Голямата ...
Епоха на Козирог, съзвездие Козирог, Сат...
Очаквам продължението :))
Но се надявам да не ви разочаровам с избора си на дестинациите и с непрофесионалните си описания:))
06.01.2007 08:14
Веси
А пък и в Египет ще постоим известно време, че има много интересни и тайнствени места за посещаване:)
06.01.2007 11:16
Ади
08.01.2007 22:48
Пребиваването в "саркофага",издялан от липсваща около Гиза и околностите вид скала,според очевидци /някога/,носи "наполеоновски"преживявания-лични и обгърнати в тайнственост и пълно мълчание
08.01.2007 22:49
